Булінг як вид насильства
Цькування, булінг (англ. bully — залякувати, цькувати, задирати) — прояв агресії з подальшим залякуванням особистості, цькування та погрози, моральне приниження.
Людину, яку вибрали жертвою і яка не може постояти за себе, прагнуть принизити, залякати, ізолювати від інших різними способами.
Найпоширенішими формами булінґу є:
1.Фізичний булінг – штовхання, підніжки, зачіпання, бійки, стусани, ляпаси, побиття або нанесення тілесних ушкоджень тощо.
2.Психологічний булінг – принизливі погляди, прізвиська, жарти, жести, образливі рухи тіла, міміки, поширення образливих чуток, бойкотування, ігнорування, погрози, підглядування, переслідування, залякування, плювання на інших, шантаж тощо.
3.Кібербулінг – пересилка неоднозначних фото, обзивання по телефону, знімання на відео бійок чи інших принижень, знімання в переодягальнях і викладання відео в мережу Інтернет чи поширення серед дітей, цькування чи переслідування через соціальні мережі тощо.
4.Економічний булінг – крадіжки, пошкодження, ховання чи знищення одягу чи інших особистих речей, вимагання грошей тощо.
До причин, які призводять до формування булінгу належать: людська нерівність, нетолерантність суспільства (у тому числі й суспільні стереотипи), сімейне виховання (насилля в родині, авторитарний стиль виховання, гіперопіка над дитиною, відсутність комунікації «батьки-діти»), формування ієрархії в дитячому колективі, ставлення до насилля у самому суспільстві.
Найчастіше цькування ініціюють надміру агресивні діти, які люблять домінувати, тобто бути «головними».
Зазвичай об'єктом знущань (жертвою) булінґу вибирають тих, у кого є дещо відмінне від однолітків. Відмінність може бути будь-якою: особливості зовнішності; манера спілкування, поведінки; незвичайне захоплення; соціальний статус, національність, релігійна належність.
Найчастіше жертвами булінґу стають діти, які мають:
• фізичні вади – носять окуляри, погано чують, мають порушення опорно- рухового апарату, фізично слабкі;
• особливості поведінки – замкнуті чи імпульсивні, невпевнені, тривожні;
• особливості зовнішності – руде волосся, веснянки, відстовбурчені вуха, незвичну форму голови, надмірну худорлявість чи повноту;
• недостатньо розвинені соціальні навички: часто не мають жодного близького друга, краще спілкуються з дорослими, ніж з однолітками;
• відсутність досвіду життя в колективі (так звані «домашні» діти);
• деякі захворювання: заїкання, дислалія (порушення мовлення), дисграфія (порушення письма), дислексія (порушення читання);
• знижений рівень інтелекту, труднощі у навчанні;
• високий інтелект, обдарованість, видатні досягнення;
• слабо розвинені гігієнічні навички (неохайні, носять брудні речі, мають неприємний запах).
Наслідки насилля
Жертви булінґу переживають важкі емоції - почуття приниження та сором, страх, розпач і злість. Булінґ вкрай негативно впливає на соціалізацію жертви, спричиняючи:
- неадекватне сприйняття себе – занижену самооцінку, комплекс неповноцінності, беззахисність;
- негативне сприйняття однолітків – відсторонення від спілкування, самотність, часті прогули в школі;
- неадекватне сприйняття реальності – підвищену тривожність, різноманітні фобії, неврози;
- девіантну поведінку – схильність до правопорушень, суїцидальні наміри, формування алкогольної, тютюнової чи наркотичної залежності.
Як реагувати батькам, якщо їхня дитина зазнала булінгу
Якщо дитина все-таки підтвердила в розмові з батьками, що вона стала жертвою булінґу, то скажіть їй:
1.Я тобі вірю (це допоможе дитині зрозуміти, що Ви повністю на її боці).
Мені шкода, що з тобою це сталося (це допоможе дитині зрозуміти, що Ви переживаєте за неї і співчуваєте їй).
2.Це не твоя провина (це допоможе дитині зрозуміти, що її не звинувачують у тому, що сталося).
3.Таке може трапитися з кожним (це допоможе дитині зрозуміти, що вона не самотня: багатьом її одноліткам доводиться переживати залякування та агресію в той чи той момент свого життя).
4.Добре, що ти сказав мені про це (це допоможе дитині зрозуміти, що вона правильно вчинила, звернувшись по допомогу).
5.Я люблю тебе і намагатимуся зробити так, щоб тобі більше не загрожувала небезпека (це допоможе дитині з надією подивитись у майбутнє та відчути захист).
Відповідальність за прояви булінгу
У Верховній Раді зареєстрували законопроект, що доповнить Кодекс України про адміністративні правопорушення статтею 173-4, яка передбачає адміністративну відповідальність за булінг у навчальних закладах.
Булінг, тобто моральне або фізичне насильство, агресія в будь-якій формі, чи будь-які інші дії, вчинені з метою викликати страх, тривогу, і підпорядкувати людину своїм інтересам, спричинить за собою накладення штрафу в розмірі від 340 до 850 гривень.
Штраф на дитину може накладатися після досягнення нею 16-річного віку. Якщо школяреві до 16 років, матеріальну відповідальність за нього понесуть батьки.
Повторні прояви булінгу протягом року після покарання спричинять за собою накладення штрафу від 1700 до 3400 гривень.
Ігнорування або приховування проявів булінгу педагогами чи керівниками навчальних закладів призведе до штрафу від 850 до 1700 гривень.
Маю право знати, що таке булінг
Про булінг для наймолодших школярів
У пошуках загубленої інформації про булінг
Розвивальна гра. Булінг в картинках
Анкета (Запобігання булінгу у навчальному закладі)
Булінг. Причини, наслідки запобігання та відповіді
Для батьків. Кібербулінг як захистити себе та ....?
Кібербулінг - що це та як зупинити
Кібербулінг. Правила безпеки в інтернеті
Всеукраїнський тиждень з протидії булінгу
З 23 по 27 вересня 2024 року наш заклад освіти взяв участь у Всеукраїнському тижні з протидії булінгу під організацією практичного психолога та соціального педагога. В рамках Тижня у закладі були проведені заходи щодо захисту інтересів дітей та протидії насильству, спрямованих на інформування учасників освітнього процесу про поняття «булінг», його різновиди та профілактику цього явища в закладі освіти.
Діти повинні розуміти, що систематичне фізичне залякування, побиття, стусани, підніжки, поштовхи, дотики є небажаним і це все булінг! Соціальне залякування або цькування із застосуванням тактики ізоляції - це теж булінг!
СТОП-БУЛІНГ
Булінг (від англ. bully— хуліган, залякувати) – це агресивна поведінка щодо окремої особи або групи, з метою приниження, домінування, фізичного чи психологічного самоствердження.
Булінг може проявлятись у вигляді психологічного тиску (образи, приниження, погрози, ігнорування тощо) та фізичних знущань (удари, поштовхи, принизливий фізичний контакт, побиття та інше). Не рідко фізичний і психологічний тиск об’єднуються.
Від булінгу страждають і агресори, і жертви. Всі вони переживають емоційні проблеми, не вміють будувати стосунки з людьми, мають проблеми психо-емоційного розвитку. Вони потребуватимуть підтримки дорослих, які б допомогли їм розвинути здорові відношення з людьми не лише у школі, але й протягом усього їх подальшого життя.
ПЛАН заходів спрямованих на запобігання та протидію булінгу у Заболотській гімназії на 2023/2024 навчальному році
Звіт Всеукраїнського тижня з протидії булінгу (25.09.2023 - 29.09.2023)
В рамках Всеукраїнського тижня з протидії булінгу в нашому закладі протягом 25-29 вересня 2023 року було організовано та проведено ряд цікавих та корисних заходів. Зокрема:
Проведені заходи були спрямовані на інформування учасників освітнього процесу про поняття «булінгу» і його різновидами та профілактику цього явища в нашому навчальному закладі.
Закон України про протидію булінгу (цькуванню)
Алгоритм діяльності адміністрації у разі виявлення булінгу
Алгоритм діяльності вчителів у разі виявлення булінгу
Пам'ятка для батьків про протидію булінгу (цькуванню)
Алгоритм діяльності психологічної служби у разі булінгу (цькування)